Iola Hedgehog Fest
Morning Show Results
Judged by: Jessica Elrod of High Country Hedgies
60 entrants in the competition!
Juvenile Male Standard
1st: Edwin/ chocolate/ Hedgehog Valley
2nd: Vincent/ chocolate/ Kristi Solis
3rd: Macarios/ chocolate/ Kristi Solis
Juvenile Male Apricot
1st: Buddha/ apricot/ Maya Jadhav
2nd: Tater Tot/ cinnacot/ Nancy Thomas
Juvenile Male Snowflake
1st: Chip/ chocolate chip/ Austin Knudsen
2nd: Jasper/ Chocolate Chip/ Anna Thompson
Juvenile Male Albino
1st: Zorphla/ albino/ Taira Beever
2nd: Sebastian/ albino/ Kristi Solis
Juvenile Male Pinto
1st: Bronte/ chocolate pinto/ Susan Sarnataro
2nd: Cotlet/ chocolate pinto/ Hedgehog Valley
Best Juvenile Male
1st: Buddha/ apricot/ Maya Jadhav
2nd: Edwin/ chocolate/ Hedgehog Valley
3rd: Chip/ chocolate chip/ Austin Knudsen
Adult Male Standard
1st: Howie/ chocolate/ Laura Tong
2nd: Abednego/ Algerian chocolate/ Becca Loane
3rd: Oliver/ Algerian gray/ Maya Jadhav
Honorable Mention: Sir Newton the Annointer/ Hedgehog Valley, Caleb/ Laura Tong,
Pokey L./ Nancy Thomas, Izigqi/ Z.G. Standing Bear, Sigmund Pogstein/ Z.G.
Standing Bear, Max/ Kristi Solis, Jiggs/ Sue Musgrove, Harry/ Sue Musgrove,
Edgar/ Becca Loane
Adult Male Apricot/Snowflake
1st: Thembekele/ chocolate chip/ Z.G. Standing Bear
2nd: Cullen/ apricot/ Laura Tong
Adult Male Albino/Pinto
1st: Waylon/ albino/ Z.G. Standing Bear
2nd: The Bandit/ chocolate pinto/ Taira Beever
Best Adult Male
1st: Howie/ chocolate/ Laura Tong
2nd: Waylon/ albino/ Z.G. Standing Bear
3rd: Thembekele/ snowflake/ Z.G. Standing Bear
Juvenile Female Standard
1st: Lastra/ chocolate/ Hedgehog Valley
2nd: Savion/ chocolate/ Susan Sarnataro
3rd: Lexx/ chocolate/ Susan Sarnataro
Honorable Mention: Delaney/ Laura Tong. Poppy/ Maya Jadhav. Ore Ida/ Nancy Thomas,
Lulu/ Anna Thompson, Cindy/ Anna Thompson, Penny/ Becca Loane
Juvenile Female Apricot
1st: Neodesha/ red-eyed cinnacot/ Hedgehog Valley
2nd: Bitty Bit/ red-eyed cinnacot/ Hedgehog Valley
3rd: Truffle/ apricot/ Maya Jadhav
Juvenile Female Snowflake
1st: Mary/ chocolate chip/ Hedgehog Valley
2nd: Damia/ chocolate chip/ Laura Tong
3rd: Vampirella/ charcoal/ Jackie Steinmetz
Juvenile Female White/Pinto
1st: Butercup/ Algerian cinnacot pinto/ Taira Beever
2nd: Diamond/ chocolate white/ Taira Beever
3rd: Samira/ pinto/ Kristi Solis
Juvenile Female Albino
1st: Yuki/ albino/ Kristi Solis
2nd: Charlotte/ albino/ Sherry Arata
3rd: Rabbit/ albino/ Hedgehog Valley
Best Juvenile Female
1st: Lastra/ chocolate/ Hedgehog Valley
2nd: Yuki/ albino/ Kristi Solis
3rd: Neodesha/ red-eyed cinnacot/ Hedgehog Valley
Adult Female Standard
1st: Cora/ chocolate/ Laura Tong
2nd: Sparkle/ chocolate/ Sherry Arata
3rd: Bennie/ Z.G. Standing Bear
Honorable Mention: Beryl/ Laura Tong, Thorn/ Maya Jadhav, Pickers/ Nancy Thomas,
Sonora/ Nancy Thomas, Dragnet/ Nancy Thomas, Frankie/ Nancy Thomas, Louise/ Z. G.
Standing Bear, Prickles/ Z.G. Standing Bear, Indy/ Susan Sarnataro, Marge/ Susan
Sarnataro, Sonata/ Becca Loane
Adult Female Snowflake/Pinto
1st: Chiara/ chocolate chip/ Laura Tong
2nd: Alanna/ chocolate chip/ Laura Tong
3rd: Kiesha/ pinto/ Evagene Winters
Honorable Mention: Snowflake/ Evagene Winters
Adult Female Albino
1st: Ivory/ albino/ Susan Sarnataro
2nd: Asta/ albino/ Sherry Arata
3rd: Angel/ albino/ Z.G. Standing Bear
Honorable Mention: African Ivory/ Nancy Thomas
Best Adult Female
1st: Ivory/ albino/ Susan Sarnataro
2nd: Cora/ chip/ Laura Tong
3rd: Chiara/ chocolate chip/ Laura Tong
Reserve Best of Show
Lastra/ chocolate/ Hedgehog Valley
Best of Show
Ivory/ albino/ Susan Sarnataro
Handicapped Class
1st: Pickers/ Nancy Thomas
2nd: Pokey L./ Nancy Thomas
Afternoon Show Results
Judged by: Zug G. Standing Bear of Flash & Thelma Memorial Hedgehog Rescue
41 entrants in the competition!
Juvenile Male Standard
1st: Edwin/ chocolate/ Hedgehog Valley
2nd: Duncan/ chocolate/ Robbie Jones
Juvenile Male Apricot
1st: Buddha/ apricot/ Maya Jadhav
2nd: Captain/ champagne/ Jessica Elrod
3rd: Tater Tot/ cinnacot/ Nancy Thomas
Juvenile Male Snowflake/ Albino
1st: Chip/ chocolate chip/ Austin Knudsen
2nd: Zorphla/ albino/ Taira Beever
Best Juvenile Male
1st: Chip/ chocolate chip/ Austin Knudsen
2nd: Edwin/ chocolate/ Hedgehog Valley
3rd: Buddha/ apricot/ Maya Jadhav
Adult Male Standard
1st: Howie/ chocolate/ Laura Tong
2nd: Jiggs/ chocolate/ Sue Musgrove
3rd: Oliver/ Algerian gray/ Maya Jadhav
Honorable Mention: Max/ Kristi Solis
Adult Male Apricot/Pinto
1st: Cullen/ Algerian champagne/ Laura Tong
2nd: The Bandit/ chocolate pinto/ Taira Beever
Best Adult Male
1st: Howie/ chocolate/ Laura Tong
2nd: Cullen/ Algerian champagne/ Laura Tong
Juvenile Female Standard
1st: Lastra/ chocolate/ Hedgehog Valley
2nd: Savion/ chocolate/ Susan Sarnataro
3rd: Delaney/ brown/ Laura Tong
Honorable Mention: Poppy/ Maya Jadhav, Cindy/ Anna Thompson, Ore Ida/ Nancy Thomas
Juvenile Female Apricot
1st: Emerald/ apricot/ Taira Beever
2nd: Truffle/ apricot/ Maya Jadhav
3rd: Tinkerbell/ champagne/ Jessica Elrod
Honorable Mention: Daisy/ Anna Thompson
Juvenile Female Snowflake/ White
1st: Damia/ chocolate chip/ Laura Tong
2nd: Diamond/ chocolate white/ Taira Beever
Juvenile Female Albino
1st: Yuki/ albino/ Kristi Solis
2nd: Charlotte/ albino/ Sherry Arata
Juvenile Female Pinto
1st: Buttercup/ cinnacot pinto/ Taira Beever
2nd: Keisha/ chocolate/ Evagene Winters
3rd: Samira/ cinnacot pinto/ Kristi Solis
Best Juvenile Female
1st: Yuki/ albino/ Kristi Solis
2nd: Butercup/ cinnacot pinto/ Taira Beever
3rd: Damia/ chocolate chip/ Laura Tong
Adult Female Standard
1st: Sparkle/ chocolate/ Sherry Arata
2nd: Sonora/ chocolate/ Nancy Thomas
3rd: Indy/ brown/ Susan Sarnataro
Honorable Mention: Cora/ Laura Tong, Beryl/ Laura Tong, Thorn/ Maya Jadhav
Adult Female Snowflake
1st: Chiara/ chocolate chip/ Laura Tong
2nd: Alanna/ chocolate chip/ Laura Tong
Adult Female Albino
1st: Ivory/ albino/ Susan Sarnataro
2nd: Asta/ albino/ Sherry Arata
3rd: Bino/ albino/ Jessica Elrod
Honorable Mention: Powder Puff/ Jessica Elrod, African Ivory/ Nancy Thomas
Best Adult Female
1st: Ivory/ albino/ Susan Sarnataro
2nd: Chiara/ chocolate chip/ Laura Tong
3rd: Sparkle/ chocolate/ Sherry Arata
Reserve Best of Show
Chip/ chocolate chip/ Austin Knudsen
Best of Show
Ivory/ albino/ Susan Sarnataro
Back to Show Index Page.